Zakup taniej kasy fiskalnej. Co trzeba o tym wiedzieć?

Z jak dużym wydatkiem wiążę się zakup kasy rejestrującej? Wszystko w tym przypadku zależy od tego, jakie rozwiązania znalazły się w konkretnym modelu. Niemniej jednak, na rynku dostępne są też tanie technologie sprzedaży. I co najważniejsze, kasy oferowane w najniższych cenach również posiadają praktyczne funkcjonalności.
Najtańsze urządzenia fiskalne cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem krajowych przedsiębiorców. Na taką popularność wpływa kilka kwestii. Po pierwsze, modele tego typu zapewniają nie tylko zgodne z przepisami prowadzenie ewidencji, ale także całkiem dobre parametry użytkowe. Co więcej, tanie kasy fiskalne gwarantują po prostu oszczędność kosztów, które są związane z wdrożeniem technologii sprzedaży w firmie.
Urządzenia w niskich cenach – parametry i funkcje
Na jakie funkcjonalności mogą liczyć podatnicy, którzy uzależnią zakup kasy fiskalnej od cen poszczególnych urządzeń? Najtańsze modele słyną przede wszystkim z tego, że są wyjątkowo proste w obsłudze. W związku z tym, z ich stosowaniem radzą sobie nawet początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mieli wcześniej większej styczności z technologiami sprzedaży. Niemniej, łatwość obsługi nie jest jedynym wyróżnikiem tych urządzeń rejestrujących. Tanie kasy często charakteryzują się kompaktowymi gabarytami. W rezultacie, sprawdzają się zarówno na mniejszych stanowiskach obsługi klientów, jak i podczas wykonywania obowiązków w trybie mobilnym.
Osobną kwestią są parametry urządzeń oferowanych w najniższych cenach. W tym przypadku wszystko zależy od specyfikacji konkretnego modelu. Jednakże, ogólnie można przyjąć, że najtańsze kasy zapewniają skonfigurowanie maksymalnie kilku tysięcy pozycji towarowych. Co za tym idzie, poradzą sobie najlepiej przy obsłudze małego lub niekiedy średniego asortymentu. Dodatkowo, użytkownicy tych modeli również mogą korzystać ze skrótów klawiszowych, czyli trybu szybkiej sprzedaży, oraz zyskują dostęp do informacji emitowanych przez czytelne wyświetlacze.
Ulga za zakup kasy fiskalnej
Kupując pierwszą kasę fiskalną, warto mieć na uwadze, że można wtedy skorzystać z częściowej refundacji kosztów z budżetu państwa. Ulga tego typu wynosi maksymalnie 90% wydanej kwoty, jednak nie więcej niż 700 zł. Ponadto, aby skorzystać ze zwrotu, podatnik musi najpierw zgodnie z przepisami zainstalować i zarejestrować pierwsze urządzenie rejestrujące.
Wspomniana przed chwilą ulga na pewno daje szansę na to, żeby zdecydowanie obniżyć realne koszty zakupu technologii sprzedaży. W wielu przypadkach okazuje się nawet, iż dzięki refundacji z budżetu państwa podatnik może wdrożyć nieco lepszą i tym samym droższą kasę fiskalną. Jednakże, niedługo dojdzie do pewnych zmian w omawianej tutaj uldze. Wszystko przez modyfikacje w przepisach, m.in. w ustawie o podatku od towarów i usług, związane z wprowadzeniem systemu fiskalizacji online.
W niedalekiej przyszłości na rynku zaczną się pojawiać kasy rejestrujące z dodatkowymi funkcjami. Pisząc w największym skrócie, będą to urządzenia, które zagwarantują stałą transmisję danych do serwerów nadzorowanych przez Ministerstwo Finansów. Natomiast w związku z pojawieniem się tych modeli, zmianie ulegnie maksymalna kwota refundacji. W przypadku zakupu pierwszej kasy, która będzie urządzeniem pracującym w trybie online, lub obowiązkowej wymiany dotychczasowej technologii sprzedaży, podatnicy zyskają szansę na odzyskanie nawet 1 000 zł.
A to nie wszystkie zmiany, do których dojdzie wraz z ustanowieniem systemu fiskalizacji online. Więcej wiadomości można znaleźć tutaj: Informacje o kasach 2018.