Zagospodarowanie odpadów komunalnych

Słowo ekologia pochodzi z języka greckiego i kryje w sobie cząstkę oíkos, czyli – dom, środowisko. Zatem nasze działania ekologiczne stanowią wyraz troski o nasz własny dom, a tym samym o nasze życie i najlepsze warunki do jego przeżywania. Tak właśnie dzieje się w przypadku racjonalnego i skutecznego gospodarowania odpadami komunalnymi, które wynika z nowoczesnego i odpowiedzialnego podejścia do spraw związanych z ekologią.
Zadanie – przetwarzanie
Problem zagospodarowania odpadów dotyczy w szczególności zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego oraz osadów ściekowych. Okazuje się, że umiejętnie przetworzone odpady mogą stać się cennym nawozem. W procesie bioremediacji jesteśmy w stanie uzyskać gotowy produkt dla rolnictwa, przyczyniający się do poprawy upraw.
Co to jest bioremediacja?
Takie kompleksowe przedsięwzięcia wymagają wykorzystania dużej wiedzy i świadomości ekologicznej. Obecnie zagospodarowanie odpadów komunalnych opiera się na nowoczesnych rozwiązaniach, których podstawę stanowi bioremediacja. Tym pojęciem określa się proces zagospodarowania odpadów od ich pozyskania i przetworzenia aż po aplikację do gleby i oddziaływanie na rozwój upraw.
Tradycyjne i nowoczesne metody
Tradycyjne przetwarzanie odpadów rolno-spożywczych nie jest doskonałe ze względu na zapachy, pasożyty, drobnoustroje, owady towarzyszące stale takim działaniom. Także sama struktura otrzymanego nawozu pozostawia wiele do życzenia. Dlatego warto pomyśleć o lepszym rozwiązaniu, czyli o zbiornikowym systemie bioremediacji odpadów i ścieków oraz technologii FuelCal.
Zalety zbiornikowego systemu bioremediacji odpadów i ścieków
Warto więc wprowadzić ewidentne ulepszenie w postaci zbiornikowego systemu bioremediacji odpadów i ścieków. Jego zalety to:
- bezzwłoczne przetwarzanie odpadów i ściekow;
- otrzymanie jako produktu finalnego suchego i sypkiego nawozu, łatwego w aplikacji;
- kontrolowanie procesu przez system automatyki i sterowania;
- ograniczenie nieprzyjemnych zapachów;
- likwidacja bakterii, patogenów, owadów;
- zwiększenie komfortu pracy;
- łatwość do wdrożenia systemu do funkcjonujących już linii produkcyjnych;
- uzyskanie nawozu mającego biostymulujące działanie na rozwój roślin i poprawiających żyzność gleb.