Schody wewnętrzne w domu – jakie wybrać?

Statystyki publikowane przez Główny Urząd Statystyczny wyraźnie pokazują, że Polacy coraz częściej wybierają własny dom nawet na peryferiach miasta oferujący większą przestrzeń w porównaniu do mieszkań zlokalizowanych w ścisłym centrum.
Decydując się jednak na własny dom należy uwzględnić nie tylko jego aspekty funkcjonalne
Np rozkład pomieszczeń, ale również jego estetyczne wykończenie. Jednym z najczęściej pomijanych i niedocenianych elementów są schody wewnętrzne. Na co zwrócić uwagę wybierając takie schody? Co warto o nich wiedzieć przed zakupem i montażem?
Wszystkie rozważania na temat schodów wewnętrznych warto rozpocząć od tego, że obecnie coraz rzadziej są spotykane projekty domów, w których schody wewnętrzne miały stanowić rodzaj klatki schodowej pozwalającej na ewentualne rozdzielenie pięter budynku na niezależne mieszkania. Takie schody rzeczywiście stanowiły wtedy wyłącznie połączenie pięter i najważniejszy był ich aspekt funkcjonalny. Obecnie coraz częściej architekci w swoich projektach dbają o to, aby schody stanowiły dominujący punkt w przestrzeni wnętrza budynku.
Rodzaje schodów
Schody wewnętrzne mogą być zarówno jednobiegunowe, dwubiegunowe, trójbiegunowe czy nawet łamane. Różnią się one swoją konstrukcją, a zarazem ich zastosowanie uzależnione jest w dużej mierze od konkretnego projektu. Schody jednobiegunowe potrzebują najwięcej przestrzeni, jednak są one najprostsze w wykonaniu i najtańsze w zakupie. Schody kilkubiegunowe polecane są dla osób starszych oraz dzieci – dają one możliwość odpoczynku po pokonaniu kilku schodów.
Materiał na schody?
Wbrew pozorom pod względem materiału na schody ogranicza nas wyłącznie nasza własna wyobraźnia oraz możliwości finansowe. Jeżeli zależy nam na szybkim montażu schodów, to coraz popularniejszym rozwiązaniem są schody prefabrykowane – najczęściej wykonane z betonu lub żelbetu, które przyjeżdżają gotowe na miejsce montażu. Są one jednak optycznie „ciężkie”, a tym samym polecane wyłącznie do dużych przestrzeni. W przypadku chęci stworzenia atmosfery „lekkości” wnętrza polecane są raczej schody ażurowe – najczęściej drewniane.
Ile kosztują schody?
Z jakim wydatkiem musimy się jednak liczyć decydując się na zamówienie schodów u fachowca? Wbrew pozorom ceny schodów wewnętrznych są niezwykle zróżnicowane. Najtańsze schody kupimy już w okolicach tysiąca złotych, jednak ich jakość i spasowanie może pozostawiać wiele do życzenia (schody gotowe). Znacznie lepszym rozwiązaniem są schody na wymiar, jednak w tym przypadku cena typowych schodów drewnianych do domu jednorodzinnego waha się w przedziale od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.