Projekt domu – skąd go wziąć?

Budowanie domu to nie lada wyzwanie – a jednak wielu Polaków podejmuje ten wysiłek, aby cieszyć się własną posesją, ciszą, spokojem i większym komfortem. Poza skrawkiem ziemi niezbędny będzie również odpowiedni projekt domu. Skąd go wziąć? Jakie są koszty? Oto kilka wskazówek!
Projekty tworzone od zera
Do niedawna najpopularniejszym sposobem uzyskania projektu domu było zgłoszenie się do architekta lub też biura projektowego i określenie naszych oczekiwań. W takich sytuacjach dom tworzony jest od podstaw. Zazwyczaj sam proces tworzenia zajmuje od 2-4 tygodni. W tym czasie architekt musi również dostać dokładne wytyczne geodezyjne oraz spotkać się z nami w celu ustalenia najważniejszych zagadnień (ilość kondygnacji, ustawienie okien względem stron świata). Po tym czasie przychodzi etap bardziej szczegółowych detali – mogą one dotyczyć rozstawienia ścian, drzwi, kanalizacji. Istotne jest, aby jak najszybciej korygować niepasujące nam elementy. Oczywiście sam architekt musi mieć również czas na stworzenie poprawek. Dopiero po wzajemnej akceptacji możliwe jest zapłacenie oraz przyjęcie projektu do realizacji. Nierzadko od czasu zlecenia zadania i odebrania projektu mija nawet powyżej miesiąca.
Trafną odpowiedzią na oczekiwania inwestorów okazują się być domy kanadyjskie. Tutaj sytuacja jest znacznie prostsza. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że budowa może zostać rozpoczęta w dowolnym okresie w roku. To znaczna oszczędność czasu, szczególnie dla tych, którzy pragną wybudować dom w ciągu krótkiego okresu czasu – domy drewniane pod klucz są gotowe do zamieszkania po 3-4 miesiącach od momentu rozpoczęcia prac. W biurach projektowych architekci zaproponują nam kilka rodzajów domów: będą to budynki jednokondygnacyjne i dwukondygnacyjne, z możliwością adaptowania poddasza, z zabudowanymi garażami lub tylko podjazdami. Opcji jest naprawdę wiele.