Pojemnik na mocz – jałowy czy zwykły?

Badanie moczu pozwala wywnioskować wiele na temat ogólnej kondycji pacjenta. Choć nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, warto pamiętać o kilku wskazówkach. Ważne jest także, by wybrać odpowiedni pojemnik na mocz
Podstawowe badanie diagnostyczne
Pośród badań diagnostycznych, badanie moczu jest jednym z podstawowych. Pozwala wnioskować na temat stanu zdrowia pacjenta, daje szansę na wczesne wykrycie rozmaitych problemów, które związane są z całym organizmem. Ponadto sprzyja właściwemu doborowi indywidualnych metod leczenia, a gdy trzeba, staje się podstawą do wykonania pogłębionej diagnostyki.
W badaniu tym znaczenie ma sposób oddawania moczu, ale i pojemnik na mocz, który może być zarówno zwykły, jak i jałowy. Obydwa typy pojemników można zakupić w aptekach, ale gdy pojawia się pytanie, „który podać”, pacjenci zwykle nie wiedzą. Wizualnie pojemniki na mocz nie różnią się znacząco, ale ich jałowość ma znaczenie dla przeprowadzenia określonego rodzaju badań.
Zwykły pojemnik na mocz
Zwykły pojemnik na mocz jest wystarczający, gdy zlecono przeprowadzenie badania ogólnego. Określa się podczas jego wykonywania między innymi kolor, ciężar właściwy moczu, przejrzystość oraz odczyn moczu. Zastosowany pojemnik nie musi być sterylny, bo wspomniane parametry nie owocują zafałszowaniem wyników ze względu na brak sterylności.
Jałowy pojemnik na mocz
Gdy w grę wchodzi wykonanie badania mikrobiologicznego, czyli badania diagnostycznego z posiewem, niezbędny jest jałowy pojemnik na mocz. W próbce moczu ocenia się ewentualną obecność bakterii, które są odpowiedzialne za infekcje układu moczowego. Sterylny pojemnik jest zatem niezbędny, by móc uzyskać właściwe wyniki.
Wskazówki przed badaniem
Przed badaniem moczu zaleca się niespożywanie jedzenia przez okres 12 godzin oraz nieprzyjmowanie płynów w tym czasie. Mocz oddawany do badania musi pochodzić z pierwszej, porannej mikcji, a także ze strumienia środkowego. Oznacza to, że najpierw należy oddać niewielką ilość moczu, a dopiero z kolejnego strumienia pobrać próbkę. By badania pozwoliły uzyskać dokładny obraz diagnostyczny, przed oddaniem moczu należy dokładnie umyć narządy intymne.
Korzystając z pojemników na mocz, pacjenci muszą przeznaczyć czas na natychmiastowe dostarczenie próbek do laboratorium. Jeśli nie jest to możliwe do wykonania w czasie do 2-óch godzin, pojemnik z moczem, szczelnie zamknięty, należy przechowywać w lodówce, by zapobiec namnażaniu się bakterii.