Po jakim czasie widać efekt depilacji laserowej?
Depilacja laserowa to zdecydowanie najbardziej efektywna metoda usuwania zbędnego owłosienia. Dlatego zabieg ten od lat cieszy się dużą popularnością. Planujesz wakacje nad ciepłym morzem lub po prostu masz dosyć stosowania bardziej tradycyjnych metod? Sprawdź, jak szybko po zabiegu laserowym można cieszyć się idealnie gładkim ciałem!
Na czym polega depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to zabieg polegający na niszczeniu mieszków włosowych za pomocą skupionej wiązki światła. Urządzenie stosowane w tej procedurze potrafi namierzyć cebulkę dzięki wykryciu obecnej w niej melaniny, barwnika nadającego włosom kolor. Po zniszczeniu jego podstawy włos samoistnie wypada, pozostawiając skórę idealnie gładką. Depilację laserową można stosować na praktycznie każdej części ciała. Do najpopularniejszych zabiegów należy depilacja pach, nóg (w szczególności łydek), okolic bikini i miejsc intymnych (zarówno u kobiet, jak i mężczyzn), a u panów również pleców, brzucha, klatki piersiowej i pośladków.
Dlaczego jedna sesja depilacji laserowej to za mało?
Aby uzyskać optymalny rezultat, konieczne będzie przeprowadzenie procedury laserowej co najmniej kilkakrotnie. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, a także wybranego miejsca depilacji. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie ok. 4-8 sesji w odstępach ok. 4-6 tygodni. Dlatego cały proces może potrwać nawet kilka miesięcy. Wynika to z faktu, że możliwe jest uszkodzenie jedynie cebulek włosów znajdujących się w fazie wzrostu, czyli anagenu. Włosy na naszym ciele znajdować się mogą w tym samym również w fazie katagenu, czyli przejściowej i katagenu, czyli spoczynku. Nie ma możliwości, aby wszystkie włoski w jednym momencie pozostawały w fazie wzrostu, dlatego zabieg trzeba powtarzać. Należy mieć też na uwadze, że wypadanie jest procesem, który może potrwać ok. 2-4 tygodni, ciało nie stanie się więc gładkie już w dniu zabiegu.
Kto może poddać się zabiegowi depilacji laserowej?
Depilacja laserowa to bezpieczna i skuteczna procedura. Istnieją jednak sytuacje, w których może ona nie przynieść oczekiwanych efektów. Należy mieć na uwadze, że ze względu na mechanizm działania najlepszych efektów mogą spodziewać się osoby, których włosy są ciemne, a skóra jasna. Taki kontrast zapewnia łatwiejsze odnajdywanie cebulek przez urządzenie, a co za tym idzie, efektywniejsze działanie. Warto też wiedzieć, że w niektórych sytuacjach depilacja laserowa może być dla nas nawet niebezpieczna. Zabiegowi nie powinny poddawać się:
- kobiety w ciąży i okresie laktacji,
- pacjenci chorujący na nowotwory,
- osoby cierpiące na choroby skórne, takie jak łuszczyca,
- pacjenci mający skłonność do powstawania bliznowców i keloidów,
- osoby przyjmujące leki lub zioła światłouczulające (retinoidy, dziurawiec itp.).
Zabiegu nie należy również przeprowadzać w przypadku uszkodzeń skóry lub aktywnych infekcji w potencjalnym miejscu zabiegowym, a także przy świeżej opaleniznie. Ryzykowne może być również wykonanie depilacji laserowej, np. w Novoderm w Łodzj u pacjentów chorujących na epilepsję. Ostateczna decyzja co do wykonania zabiegu zawsze należy do specjalisty.
Czy depilację laserową można wykonywać przez cały rok?
W przypadku depilacji laserowej bardzo często mówi się, że zabieg ten nie jest polecany latem oraz późną wiosną. Wynika to z nadwrażliwości skóry na światło słoneczne i możliwości wystąpienia komplikacji. Jednak stwierdzenie to nie jest do końca prawdziwe. Rzeczywiście, zabiegów laserowych nie powinno się łączyć z opalaniem, depilacji takiej nie należy też przeprowadzać na opalonej skórze. Jeśli jednak będziemy ostrożni i nie pozwolimy na kontakt skóry ze światłem słonecznym, możemy wykonać zabieg nawet w środku lata. Oczywiście będzie to znacznie łatwiejsze w przypadku niektórych części ciała. Jeśli jednak zdecydujemy się np. na usunięcie zbędnego owłosienia pach lub łydek, czeka nas lato w koszulkach z rękawkami lub w długich spodniach.