Osteoporoza – skąd tak naprawdę się bierze?

Świadomość tycząca się tego, czym jest i skąd się bierze osteoporoza stopniowo wzrasta. Choroba ta zaczyna być wreszcie poważnie traktowana przez pacjentów. W osteoporozie mamy do czynienia ze stopniowym osłabianiem się kości, co finalnie doprowadza do złamań i często – niepełnosprawności. Najczęściej osteoporoza objawy swoje ujawnia po dokonanym złamaniu.
Z czego bierze się ta choroba?
Klinicznie wyróżniono dwa typy osteoporozy. Pierwszy typ dotyka głównie mężczyzn i cechuje się dość stopniowym przebiegiem, który może się zaostrzyć pod koniec życia i niejednokrotnie doprowadza do złamań szyjki kości udowej lub złamań przezkrętarzowych kości udowej. Częste są również złamania kompresyjne kręgów piersiowych, co doprowadza często do zmniejszenia wzrostu, powstania garba oraz przewlekłych bólów kręgosłupa – czasami temu wszystkiemu towarzyszą objawy ucisku na rdzeń kręgowy.
W drugim podtypie osteoporozy mamy do czynienia z zaburzeniem silnie uderzającym w kobiety. Chodzi tutaj o wiek pomenopauzalny i oddziaływanie niedoborów hormonalnych na układ kostny. W okolicach 50-tki przy spadku stężeń hormonów dochodzi do gwałtownej degradacji tkanki kostnej, gdyż ochronny wpływ estrogenów uległ redukcji. Jest to poważny problem, gdyż schorzenie znacząco przewyższa swoją dynamiką podtyp pierwszy schorzenia i zaczyna dawać objawy o wiele wcześniej. Również w tym przypadku osteoporoza leczenie wymusza dalece odmienne. Terapia jest oparta o środki takie jak bisfosfoniany, sole strontu oraz leki biologiczne. U kobiet stosuje się z powodzeniem raloksyfen i tamoksifen, czyli selektywne modulatory receptorów estrogenowych.
Etiologia nie jest do końca jasna. Głównym obserwowalnym mechanizmem jest nadaktywność osteoklastów, które są komórkami aktywnymi w procesie resorpcji kostnej. Ich aktywacja jest związana ze zmianami w stężeniach witaminy D3 oraz z modyfikacjami pracy układu hormonalnego – między innymi ze strony przytarczyc oraz tarczycy. Istotne są również bezwzględne poziomy kortyzolu, który ma działanie pobudzające osteoporozę – dlatego też osoby stosujące przewlekle glikokortykosteroidy powinny być czujne. W chorobie specyficznej jak osteoporoza dieta również ma bardzo spore znaczenie – szczególnie zawartość wapnia oraz witaminy D3 w diecie.
Jak wygląda terapia?
Bardzo ważne dla rozpoznania stadium choroby jest referencyjne badanie osteoporozy – podstawą jest tutaj densytometria RTG z pomiarem tzw. T-score oraz Z-score – oprócz tego trzeba zwracać uwagę na RTG przeglądowe kości nadgarstka oraz ewentualne badania MRI w technice DWI lub innych.
Obecnie leczenie osteoporozy jest bardzo nowoczesne i daje gwarancję szybkiego powrotu do zdrowia i zapobieżenia złamaniom patologicznym, a w efekcie – niepełnosprawności.