Nietrzymanie moczu – jak sobie z nim poradzić?

Nietrzymanie moczu kwalifikuje się jako chorobę przewlekłą, choć bardzo często niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę. Jego objawem jest niekontrolowane oddawanie moczu, najczęściej podczas różnego rodzaju wysiłku fizycznego. Częściej choroba ta dotyka kobiet, choć może dotyczyć również mężczyzn.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu najczęściej pojawia się w tak zwanej postaci wysiłkowej. Niekontrolowane popuszczanie moczu ma miejsce podczas mniejszego lub większego wysiłku fizycznego. Mogą to być intensywne ćwiczenia, takie jak bieganie, ale także podnoszenie ciężkich przedmiotów, czy nawet kichanie lub kasłanie.
Przyczyny nietrzymania moczu mogą być różne
Pośrednio może to być przebyta menopauza, poród, ciężka praca fizyczna, przewlekły kaszel, otyłość, czy nawet palenie papierosów.
Kiedy zauważymy u siebie objawy nie powinniśmy zwlekać. Od razu udajmy się do lekarza specjalisty. Powinien to być w przypadku obu płci neurolog. Kobiety dodatkowo powinny udać się do ginekologa, natomiast mężczyźni dotknięci nietrzymaniem moczu powinni odwiedzić gabinet urologa. Bardzo często jednak osoby cierpiące na tę chorobę nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji i nigdy nie udają się ze swoim problemem do lekarza lub udają się do niego bardzo późno, kiedy objawy stają się już bardzo nasilone. Dzieje się tak dlatego, że nietrzymanie moczu wciąż postrzegane jest w społeczeństwie jako przypadłość bardzo wstydliwa, o której nie wypada opowiadać nawet lekarzowi. Jednak dzięki szybkiemu zareagowaniu objawy mogą się zmniejszyć, a nawet ustać, co znacznie poprawi komfort naszego życia.
Kiedy już udamy się do lekarza, zostaniemy poddani specjalnym badaniom, takim jak ogólne badanie moczu oraz posiew moczu, badanie ginekologiczne, czy badanie USG. Lekarz zaproponuje odpowiednią dla nas drogę leczenia. W najmniej zaawansowanych przypadkach będzie to ćwiczenie mięśni dna miednicy i leczenie farmakologiczne. Natomiast kiedy objawy są bardzo nasilone konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.