Nadciśnienie tętnicze – groźna choroba

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia, która objawia się podwyższonym ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym krwi. W Polsce o nadciśnieniu mówimy gdy ciśnienie skurczowe przekroczy 140 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe 90 mmHg i więcej. Nadciśnienie tętnicze to choroba, która rozwija się powoli, na początku jest to nadciśnienie chwiejne, które waha się. W normalnej sytuacji, w wielu przypadkach ciśnienie może być normalne, a narastać w przypadku zaistnienia sytuacji stresującej. Nadciśnienie utrwalone, to etap stałego, podwyższonego ciśnienia skurczowego i rozkurczowego (więcej o nadciśnieniu tętniczym portaldlazdrowia.pl/nadcisnienie-tetnicze/).
W trakcie rozwoju choroby nadciśnieniowej odczuwamy ból i zawroty głowy, bezsenność, rozdrażnienie, niższą sprawność fizyczną. W zaawansowanym stadium choroby objawy się nasilają, pojawiają się zaburzenia funkcjonowania niektórych narządów, które mogą dawać kolejne objawy. Mogą pojawić się zaburzenia wzroku, pracy nerek, obrzęki kończyn. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może sprzyjać rozwojowi miażdżycy, a w konsekwencji prowadzić do udaru mózgu lub na przykład zawału serca.
Opisując przyczyny rozwoju nadciśnienia trzeba zauważyć, że 90% przypadków nadciśnienia to nadciśnienie pierwotne, które nie ma określonych przyczyn. Są pewne czynniki sprzyjające nadciśnieniu, takie jak stres, czy otyłość, ale same w sobie nie są jedyną przyczyną. Nadciśnienie wtórne jest wywoływane przez inne choroby, na przykład choroby nerek, hipoglikemia, zwężenie aorty i inne.
Leczenie zdiagnozowanego nadciśnienia wiąże się ze stałym przyjmowaniem leków, których nie wolno odstawiać bez konsultacji z lekarzem, nawet gdy ciśnienie powróci do normalnego. Ponadto bardzo ważne jest eliminowanie czynników ryzyka, czyli likwidacja nadwagi, ograniczenie spożycia soli kuchennej, rezygnacja z alkoholu i tytoniu, unikanie sytuacji stresujących (czytaj portaldlazdrowia.pl/jak-obnizyc-cisnienie-krwi/).