Na jaki typ antykoncepcji się zdecydować?

Metody antykoncepcji klasyfikowane są na naturalne, hormonalne, chemiczne i mechaniczne. Każda z nich cechuje się innym działaniem i przeznaczeniem, a bezpieczeństwo i skuteczność wybranej jest uzależnione o wieku kobiety, jej stanu zdrowia, potrzeb oraz przekonania i nastawienia. Tak więc, u jednej kobiety doskonałym rozwiązaniem jest wkładka domaciczna, a u innej zastrzyk antykoncepcyjny.
Różne metody antykoncepcji
Metod antykoncepcji jest multum – około kilkadziesiąt rodzajów tabletek, zastrzyków, plastrów, wkładek domacicznych, globulek, prezerwatyw, implantów i wiele innych. Jedne z nich są idealnym wyborem dla nastolatki, która właśnie rozpoczyna współżycie, inne dla dojrzałej kobiety, a inne dla matki karmiącej. Niektóre metody zostały opracowane specjalnie dla tych kobiet, które jeszcze nie rodziły, inne dla tych, które już nie chcą mieć więcej dzieci. Ponadto zupełnie inne zabezpieczenie jest potrzebne w momencie, gdy ma się stałego partnera, a inne gdy współżycie jest sporadyczne.
Chemiczne metody antykoncepcji
Zawierają one środki plemnikobójcze, które paraliżują plemniki, zmniejszają ich żywotność oraz nie uszkadzają materiału genetycznego, a także zagęszczają śluz szyjkowy, utrudniając tym samym plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Zaletą chemicznych środków antykoncepcyjnych jest prostota użycia. Należy jednak uwzględnić, iż mogą się one przyczynić do wystąpienia alergii czy rozwoju infekcji pochwy. Do chemicznych metod antykoncepcji zaliczane są:
- żele plemnikobójcze,
- gąbki dopochwowe,
- globulki antykoncepcyjne,
- kremy plemnikobójcze,
- pianki antybakteryjne.
Mechaniczne metody antykoncepcji
Mechaniczne metody antykoncepcji są oparte o stworzenie bariery utrudniającej plemnika dotarcie do komórki jajowej. Do głównych ich zalet zaliczane jest brak wpływu na układ krzepnięcia oraz nie zakłócanie w trwały sposób płodności. Ponadto chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Obejmują one takie środki antykoncepcyjne jak:
- wkładka domaciczna,
- prezerwatywy,
- błony pochwowe,
- kapturki naszyjkowe.
Hormonalne metody antykoncepcji
Ten rodzaj antykoncepcji bazuje na wprowadzeniu do organizmu sztucznych hormonów (estrogenów i progestagenów), które m.in. hamują owulację oraz powodują, iż śluz szyjki macicy ulega zagęszczeniu, co redukuje przepuszczalność plemników i zmniejsza szansę na zajście w ciążę. Poszczególne rodzaje antykoncepcji hormonalnej różnią się metodą podania hormonów oraz wielkością ich dawki. Wyróżnia się:
- tabletki antykoncepcyjne,
- zastrzyki antykoncepcyjne,
- implanty antykoncepcyjne,
- pigułki „po”,
- plastry antykoncepcyjne,
- chipy antykoncepcyjne.
Naturalne metody antykoncepcji
Oparte są one na obserwacji objawów dawanych przez ciało: ilość śluzu szyjkowego, temperatura ciała, samopoczucie, ból owulacyjny. W związku, iż objawy nie zawsze wyglądają tak samo, skuteczność tej metody antykoncepcji obniża się.