Mokry kaszel u dorosłych – jak się go pozbyć?

Mokry kaszel pojawia się najczęściej po kilku dniach od wystąpienia kaszlu suchego. W przeciwieństwie do tego drugiego nie jest on aż tak gwałtowny i napadowy. Jednak towarzyszy mu wykrztuszanie wydzieliny, która gromadzi się w drogach oddechowych chorego. Jak samodzielnie pozbyć się uciążliwych dolegliwości?
Najważniejsze jest, aby poprzez kasłanie pozbywać się z organizmu zalegającej wydzieliny
Musimy więc ją wypluwać. Jej połykanie jest bardzo niewskazane, ponieważ może spowodować nawet wymioty. Najwięcej plwociny wydostaje się z naszych dróg oddechowych w godzinach porannych. Możemy pomóc sobie w pozbywaniu się jej poprzez przyjmowanie specjalnych środków, które pozwolą na jej rozrzedzenie, a dzięki temu łatwiejsze wykrztuszanie. W aptece bez recepty kupimy syropy lub tabletki na mokry kaszel dla dorosłych. Przy ich przyjmowaniu należy pamiętać, by nie robić tego po godzinie 17. Leki te nasilają mokry kaszel, co nie jest wskazane w nocy, kiedy chory powinien spokojnie odpocząć. Z najbardziej naturalnych sposobów leczenia pomóc nam może również syrop z cebuli, czy czosnek (dodany na przykład do ciepłego mleka).
Na mokry kaszel zastosujmy również inhalacje
Użyjmy inhalatora, albo zwykłego naparu z ziół, który możemy wlać do miski i wdychać jego opary pod ręcznikiem. Rozszerzy to nasze drogi oddechowe i pozwoli na rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w nich. Dzięki temu łatwiej będzie ją usunąć.
Pomocną metodą okazać się może również oklepywanie pleców chorego. Powinno ono odbywać się w pozycji leżącej na boku, bądź w pozycji siedzącej. Najlepiej robić to w godzinach porannych, kiedy w drogach oddechowych chorego zalega najwięcej wydzieliny.
Pamiętajmy aby wietrzyć regularnie pomieszczenia, w których przebywamy. Zwiększajmy także wilgotność powietrza. Pomocny będzie tu profesjonalny nawilżacz powietrza, ale jeśli takiego nie posiadamy, możemy poradzić sobie domowymi sposobami. Jednym z nich będzie wieszanie na kaloryferach mokrych ręczników.
Jeśli nasze dolegliwości nie zmniejszają się udajmy się do lekarza, aby mokry kaszel nie przerodził się w poważną infekcję.