Łagodny rozrost prostaty czyli BPH

Powiększona prostata dotyka bardzo wielu mężczyzn, najczęściej w wieku około 50 lat. Statystyki pokazują, że nawet połowa pięćdziesięciolatków zmaga się z problemem, jakim jest powiększona prostata. Jakie są objawy tej przypadłości i w jaki sposób się ją leczy?
Objawy łagodnego przerostu prostaty
Łagodny przerost prostaty nazywany jest również skrótowo jako BPH (od angielskiego benign prostatic hyperplasia). Trzeba jednak pamiętać, że BPH może być związane z przerostem prawidłowych komórek, ale czasem też mogą to być namnażające się komórki nowotworowe. Dlatego też mężczyźni powinni pamiętać, aby regularnie się badać i odwiedzać urologa. Szczególnie powinni zwrócić na to uwagę mężczyźni, w których rodzinie występował już rak prostaty. Początkowo przerośnięta prostata nie daje zbyt uciążliwych objawów. Są one raczej mało zauważalne i nie uprzykrzają wyraźnie życia mężczyźnie. Jednak z biegiem czasu i wraz z postępowaniem choroby przerośnięta prostata może zacząć stanowić istotne utrudnienie codziennego funkcjonowania. Objawem, który pojawia się początkowo, jest częstsze oddawanie moczu. Dochodzi do tego, że mężczyzna odczuwa potrzebę udania się do toalety nawet kilka razy w nocy. Jest to uciążliwa dolegliwość, gdyż dodatkowo powoduje uczucie zmęczenia podczas dnia, ogólne poirytowanie, senność i utrudnienia w skoncentrowaniu się. Mężczyźni często mają uczucie, że ich pęcherz nie jest opróżniony do końca, lecz strumień moczu podczas jego oddawania jest bardzo słaby. Mężczyzna cierpiący na przerost prostaty wkłada często dużo wysiłku, aby oddać mocz do końca, jednak nie udaje mu się to. Powiększona prostata może być również przyczyną problemów seksualnych. Mężczyźni skarżą się na zmniejszone libido i kłopoty z erekcją.
Leczenie BPH
Łagodny przerost prostaty może być leczony za pomocą środków farmakologicznych, ale także chirurgicznie. Jeśli choroba jest na początku swojego rozwoju, to najczęściej lekarz przepisze leki łagodzące objawy. Jednak kiedy BPH postępuje i daje coraz poważniejsze objawy, jak np. ciągle nawracające infekcje, lekarz może skierować pacjenta na zabieg chirurgiczny.
Powikłania nieleczonego przerostu prostaty
Nieleczona przerośnięta prostata może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji, dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. BPH może wywoływać ciągłe infekcje układu moczowego. Zatrzymywanie się moczu może być z kolei przyczyną powstawania kamieni w pęcherzu. Poważniejszym powikłaniem jest nagłe całkowite zatrzymanie moczu. Wymaga to niestety założenia cewnika.