Jakie rozróżniamy rodzaje obiektów komercyjnych?

Nieruchomości komercyjne to obiekty, które są budowane z założeniem zysku rozłożonego na dłuższy okres. Są to obiekty, które służą do prowadzenia różnego rodzaju działalności gospodarczej. Przeznaczenie obiektu może być różnie, co będzie miało wpływ na rodzaj budynku, jego budowę i lokalizację. Obecnie zapotrzebowanie na tego typu obiekty jest bardzo duże, a najczęściej budowanymi są hale przemysłowe klik, dlatego warto wiedzieć nieco więcej na ten temat.
Rodzaje obiektów ze względu na funkcję
Obiekty komercyjne możemy podzielić na budynki usługowe, handlowe oraz biurowe. Można także wyróżnić podział ze względu na lokalizację, jednak lokalizacja jest mocno związana z funkcją i przeznaczeniem. To właśnie pierwszy, podstawowy podział jest najczęściej spotykany.
Obiekty usługowe
W tym przypadku mówimy o działalności głównie usługowej. Mamy tu na myśli obiekty takie jak restauracje, parkingi, hotele, prywatne placówki medyczne czy punkty gastronomiczne. Ze względu na zapotrzebowanie i lokalizacje, takie obiekty najczęściej występują w pobliżu budynków biurowych czy handlowych.
Obiekty handlowe
Obiekty komercyjne o przeznaczeniu handlowym to te miejsca, które w szerokim zakresie zajmują się sprzedażą. Najczęściej są to pojedyncze sklepy czy centra handlowe. Często budowa dużych obiektów handlowych wymaga spełnienia szeregu warunków ze względu na różnorodność i zmienność przyszłych najemców. Nie bez znaczenia jest lokalizacja. W przypadku obiektów handlowych jest to bardzo istotna kwestia z punktu widzenia klienta.
Obiekty biurowe
To budynki, w których nie prowadzi się działalności produkcyjnej lub handlowej. Można tutaj wyróżnić cztery główne klasy biurowców (A, B, C, D). Na klasyfikacje ma wpływ lokalizacja, stan techniczny, wygląd czy kryterium wieku. Obecnie budowa biurowców jest najczęściej zlecana przez konkretne przedsiębiorstwa. Ceny najmu są bardzo zróżnicowane. Zależą od klasy obiektu, a także dodatkowych udogodnień, na przykład certyfikatów zrównoważonego użytkowania.
Duży czy mały?
Obiekty komercyjne można również podzielić ze względu na ich wielkość. Lokale usługowe cechują się najmniejszymi powierzchniami. W przypadku obiektów handlowych jest to dosyć zróżnicowane, ponieważ możemy mieć do czynienia z małym sklepem lub z wielkopowierzchniowymi centrami handlowymi. Niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o wielkości powierzchni, są obiekty produkcyjne i magazynowe. W tym przypadku możemy mówić o powierzchniach liczonych w tysiącach metrów kwadratowych.
Planując inwestycję, zakup czy najem obiektu komercyjnego, należy wziąć pod uwagę lokalizację, powierzchnię, ale przede wszystkim przeznaczenie. Budowa biurowców to zupełnie inne zagadnienie niż budowa hali magazynowej, dlatego też należy wybrać odpowiedni obiekt zgodnie z indywidualnymi potrzebami.