Czy twoje przedsięwzięcie wymaga decyzji środowiskowej?

Firmy powinny przywiązywać jeszcze większą uwagę do działań, które mają za zadanie chronić środowisko.
Coraz bardziej popularna staje się świadoma współpraca z zewnętrznymi przedsiębiorstwami dbającymi o zlecony przez organizację outsourcing środowiskowy, w tym gospodarowanie odpadami. Przedsięwzięcie zdefiniowano w przepisach prawnych jako zamierzenie budowlane oraz innego rodzaju oddziaływanie na środowisko, które niesie ze sobą przekształcenie lub zmianę sposobu wykorzystania danego terenu. Nowelizacje w ustawach o ochronie przyrody, regulujące zasady działań w obrębie ingerencji społeczeństwa w środowisko, wymagają spełnienia kilku dodatkowych warunków, a najważniejsze z nich to aktualna decyzja środowiskowa.
Czym jest decyzja środowiskowa?
To decyzja administracyjna wydawana przez właściwy organ, która określa środowiskowe uwarunkowania danego przedsięwzięcia. Postępowanie, odnośnie wydania takiego dokumentu, rozpoczyna się wraz z wpłynięciem wniosku złożonego przed podmiot, planujący podjąć się realizacji danego projektu. W większości przypadków taka decyzja staje się niezbędnym warunkiem do kontynuacji przedsięwzięcia.
Czy mam obowiązek jej uzyskania?
Ustawa wprowadziła zamknięty katalog spraw, które wymagają wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Bezwzględnie należy o nią wnioskować w przypadku planowania przedsięwzięć mogących znacznie lub potencjalnie oddziaływać na środowisko.
Wniosek o uzyskanie takiego zaświadczeniu powinien być jednym z pierwszych kroków podejmowanych przez inwestora przed zdobyciem zezwoleń, koncesji czy pozwoleń na realizację przedsięwzięcia. Na szczęście, wystarczy tylko jedna decyzja dla całego procesu budowy, która jest ważna w czasie wykonywania wszystkich jego etapów.
Jak uzyskać wymaganą decyzję administracyjną?
Jeśli nie zleciliśmy działań administracyjnych zatrudnionej w przedsiębiorstwie firmie dbającej o outsourcing środowiskowy, to czeka nas kilka koniecznych kroków w celu wystąpienia o decyzję środowiskową:
– ustalenie istnienia obowiązku odnośnie uzyskania zaświadczenia;
– przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko;
– zwrócenie się do właściwego organu wydającego decyzję;
– przygotowanie niezbędnych dokumentów – Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia, raportów, załączników graficznych;
– napisanie wniosku i uiszczenie opłat skarbowych.
Decyzja powinna być ostateczna, co oznacza, że nie ma od niej odwołania do wyższych instancji w toku postępowania administracyjnego. Przed złożeniem wniosku o wydanie wymaganego zaświadczenia warto ustalić, czy inwestor może otrzymać decyzję środowiskową bez oceny i raportu, gdyż dla pewnych grup przedsięwzięć istnieje właśnie taka możliwość.
Ustawa i prawo przepisowe jasno określają warunki, w których posiadanie decyzji środowiskowej jest absolutnie koniecznie. Jej otrzymanie powinno stać się pierwszym etapem procesu realizacji przedsięwzięcia, znaczne wcześniejszym niż uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę czy dokumentu odnośnie warunków zagospodarowania terenu.