Zastosowanie i charakterystyka profili stalowych

Można dziś śmiało mówić o wszechobecności profili stalowych. Wykorzystywane są w zasadzie w każdej suchej zabudowie. Przede wszystkim używa się ich, aby móc zamontować poszczególne elementy danej konstrukcji.
Do czego służą profile stalowe?
Jak wspomniano we wstępie, popularność profili stalowych, zwanych także kształtownikami stalowymi, jest dziś bardzo duża. Tym nie mniej, wykorzystuje się je raczej tylko do montażu stosunkowo lekkich elementów konstrukcji, dla których stanowią one swego rodzaju podporę. Nie do końca nadają się one jako podpora dla bardzo ciężkich elementów.
Dlatego też, bardzo popularne jest korzystanie z profili stalowych na przykład podczas stawiania ścian działowych, gdyż są one stosunkowo lekkie, przez co kształtowniki stalowe mogą spokojnie wytrzymać ich obciążenie. Czasami również wykorzystuje się je do montowania podwieszanych sufitów, czy też montażu stropów, ale jedynie tych najlżejszych. Kształtowniki stalowe sprawdzają się również świetnie przy montażu okien czy drzwi.
Charakterystyka profili stalowych
Tak na prawdę trudno o jedną, spójną charakterystykę kształtowników, gdyż różnią się one między sobą i to znacząco. Przede wszystkim, niektóre są otwarte, a inne są zamknięte. W niektórych konstrukcjach najlepiej sprawdza się pierwszy typ profili stalowych, a w innych ten drugi. Różnic jednak pomiędzy profilami jest znacznie więcej.
Oczywiście, również grubość, a także długość czy kształt to kwestie niezmiernie istotne. Wybór profili jest duży i laik zdecydowanie nie da sobie z nim rady. Dlatego też, najlepiej, gdy profile stalowe kupuje fachowiec. Wie on które z nich w danej sytuacji sprawdzą się najlepiej, wie też na które z parametrów w tej konkretnej sytuacji najbardziej należy zwracać uwagę.
Produkt najwyższej jakości
Zdecydowanie, każdy chciałby, aby wszystkie elementy jego konstrukcji były najwyższej jakości. Jakie profile stalowe można więc nazwać profilami najwyższej jakości? Zdecydowanie, aby nie odrzucić danych profili na samym początku muszą one być wykonane ze stali, która nie jest podatna na korozję oraz jest bardzo wytrzymała. Ażeby taka była, musi być ona pokryta warstwą cynku.
Warto też zauważyć, że kształtowniki powinno się oceniać pod kątem tego, do czego są przeznaczone. W niektórych sytuacjach na przykład najważniejsze są ich parametry akustyczne. W innych jednak są mało istotne, a o wiele ważniejsze są ich właściwości termoizolacyjne.
Artykuł powstał we współpracy z EuroMixStal