Zanim wybierzesz się na kurs spadochronowy

Miłośnicy sportów ekstremalnych uwielbiają przebywanie w przestworzach. Świadczy o tym między innymi rosnące w dużym tempie zainteresowanie skokami spadochronowymi. Bardzo wielu zapaleńców decyduje się nawet odbyć specjalny kurs spadochronowy. Co warto zrobić i czego się dowiedzieć zanim zdecydujemy się na taki krok?
Najpierw spróbuj
Aby wykonywać skoki samodzielnie powinniśmy ukończyć specjalny kurs spadochronowy, który pomoże nam zdobyć odpowiednie umiejętności. Nie jest to jednak najtańsze szkolenie, dlatego zanim zdecydujemy się wziąć w nim udział warto sprawdzić czy jest to rzeczywiście sport dla nas.
Jeśli nie ukończyliśmy kursu spadochronowego możemy wyskoczyć ze spadochronem w tandemie, a więc przy udziale instruktora. To on odpowiada wówczas za kwestie bezpieczeństwa oraz otwarcie spadochronu. My natomiast mamy niezwykłą okazję na rozkoszowanie się doświadczeniem lotu i sprawdzenie czy jest to rzeczywiście sport dla nas.
Aby wziąć udział w kursie spadochronowym należy wykonać odpowiednie badania lekarskie. Celem takich badań jest orzeczenie lekarskie, które potwierdzi, że jesteśmy zdolni do wykonywania skoków. Nie jest to orzeczenie, które wydać może każdy lekarz. Należy mieć do tego specjalne uprawnienia. O listę takich lekarzy warto zapytać w miejscu, w którym zamierzamy wykonać kurs.
Do niezbędnych badań, które należy wykonać należą między innymi morfologia krwi, badanie moczu oraz rentgen kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Skakać ze spadochronem nie powinny osoby z łamliwością kości oraz cierpiące na padaczkę lub posiadające problemy z układem kostnym.
Jak wygląda szkolenie?
Najpopularniejszą i jednocześnie najszybszą formą szkolenia jest obecnie kurs spadochronowy metodą AFF. Jego niezwykłą zaletą jest to, że można uzyskać pozwolenie na samodzielne skoki po zaledwie 6-8 skokach z udziałem instruktorów. Skoki takie odbywają się z wysokości 4000 metrów, a czas swobodnego spadania trwa wówczas około 2 minuty. Dawniej należało wykonać aż kilkadziesiąt skoków z małej wysokości, by ukończyć kurs skoków spadochronowych.
Każdy kursant musi zaliczyć zarówno część praktyczną, jak i teoretyczną. W części teoretycznej zdobywa się wiedzę na temat budowy spadochronu, kwestii bezpieczeństwa, techniki skoku oraz sytuacji ekstremalnych. Część praktyczna to zwykle 2-3 skoki przy udziale dwóch instruktorów i około 4-5 skoków z jednym instruktorem, choć ilość zależy raczej od szybkości zdobywania cennych umiejętności. Cały kurs kończy się egzaminem praktycznym.
Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesią