Technologia w kulturze – czym jest cyberpunk?

Klimat i założenia cyberpunku cieszą się nieustającą, dużą popularnością w świecie kultury. W jego konwencji tworzone są książki, filmy, a także gry komputerowe; dystopijna wizja technologicznego społeczeństwa ma rzesze fanów na całym świecie.
W kulturze i sztuce już od dłuższego czasu swoje miejsce zajmują różnego rodzaju motywy i kierunki związane z aspektami technologicznymi. Na myśl narzuca się oczywiście science-fiction oraz fantastyka naukowa w swoich różnych odmianach: space opera, postapokalipsa czy w końcu cyberpunk. To właśnie ten ostatni podgatunek skupia się na negatywnym obrazie technologii w funkcjonującym w przyszłości społeczeństwie. Czym jest więc cyberpunk i jakie są jego założenia?
Cyberpunkowa dystopia
W cyberpunkowym świecie rozwój technologiczny jest odpowiedzialny za negatywną zmianę życia społecznego. Najczęściej książki, filmy orazy gry komputeorwe zamknięte w cyberpunkowej formie przybierają obraz dystopii, czyli pesymistycznej wizji świata. Technologia ma w cyberpunku znaczenie szczególne, ponieważ to ona w największej mierze przyczyniła się do moralnego rozkładu i jest odpowiedzialna za zło.
Poznaj system rezerwacji online Bookero – zobacz, jak wiele korzyści może Ci dać
Cyberpunkowy świat jest rządzony przez mega korporacje, które wykorzystują zaawansowaną technikę i technologię do organizowania życia społecznego. Bardzo często osoby korzystające z motywów cyberpunkowych kreują postacie w formie człowieka na stałe połączonego z technologią. Dzięki temu możemy więc spotkać osoby zdeformowane przez technologię lub z różnego rodzaju usprawnieniami, często supermocami. Na uwagę zasługuje również istnienie cyberprzestrzeni, która ma bardzo ważne znaczenie dla wykreowanego świata lub jest istotna dla fabuły.
Cechą charakterystyczną dla utworów cyberpunkowych jest mroczny klimat oraz częste wprowadzanie świadomości w cyberprzestrzeń, co daje autorom, reżyserom czy studiom tworzącym gry komputerowe duże pole do interpretacji. Można się także doszukiwać związku między cyberpunkiem a postulatami przedwojennego futuryzmu. Głoszona przez futurystów zasada „miasto, masa, maszyna” idealnie obrazuje to, co mieli na myśli, malując dynamiczne obrazu czy tworząc „słowa na wolności”.
Co pozostawił cyberpunk?
Główną wadą cyberpunku była jego zasadnicza wtórność. Konwencje i motywy, które przyjął, nie pozwalały autorom na wiele; wskutek tego powstało wiele podgatunków cyberpunku, z jego założeń powstały także zupełnie nowe, takie jak chociażby steampunk. Steampunk jest alternatywną wizją rozwoju ludzkości, gdzie odejście od znanej nam historii następuje w czasach rewolucji przemysłowej.
Cyberpunk może nierzadko może skłaniać do refleksji nad poziom skomputeryzowania czy stechnicyzowania dzisiejszego społeczeństwa. O ile jesteśmy jeszcze daleko od udogodnień technologicznych, jakie prezentuje cyberpunk, o tyle większe korporacje już dzisiaj mają wpływ na nasze życie. Z wielu względó cyberpunk jest atrakcyjnym kierunkiem i motywem dla wielu osób: zarówno konsumentów kultury, jak i tych, którzy ją tworzą.