Jak działa e-recepta?

Choć trudno wyobrazić sobie całkowite zniknięcie recept wystawianych na papierowych druczkach, to jednak znaczna część z nich zostanie wyparta przez recepty elektroniczne, które będzie można zrealizować przy pomocy smartfona. E-recepty to część programu informatyzacji służby zdrowia, a konkretnie projektu P1, w ramach którego powstaje cyfrowa platforma gromadzenia danych medycznych.
Co znajdzie się na platformie e-Zdrowie?
Tworzony przez CSIOZ portal e-zdrowie.gov.pl ma ułatwić zarówno pacjentom, jak też lekarzom, dostęp do zróżnicowanych danych medycznych. Na tej internetowej platformie znajdą się m.in. dane dotyczące list oczekujących na świadczenia medyczne, informacje o placówkach medycznych, aktualne raporty i statystyki czy wyszukiwarka najbliższych przychodni, szpitali, gabinetów lekarskich i aptek. Z portalu e-Zdrowie będzie można zalogować się również do internetowego konta pacjenta, na którym znajdziemy swoje recepty, wraz z informacjami dotyczącymi dawkowania leków.
Karta pacjenta jak bankowość internetowa
Elektroniczna dokumentacja medyczna ma być zabezpieczona w podobny sposób, jak bankowość internetowa – aby dane dotyczące stanu zdrowia poszczególnych pacjentów były chronione przed dostaniem się w niepowołane ręce. W internetowej karcie pacjenta znajdą się bowiem wszystkie informacje dotyczące przebiegu leczenia, przyjmowanych leków, przebytych chorób i wykonanych zabiegów, a także oczekujących świadczeń medycznych. Aby założyć konto pacjenta, trzeba będzie wypełnić formularz rejestracji, a następnie potwierdzić swoją tożsamość we wskazanej placówce. Drugi krok nie będzie konieczny, jeżeli pacjent posiada profil zaufany ePUAP lub certyfikowany podpis elektroniczny – wówczas cały proces rejestracji odbywa się online.
Elektroniczna recepta
Recepta wystawiona przez lekarza w systemie P1 będzie widoczna dla pacjenta na jego internetowej karcie oraz dla farmaceuty, po wprowadzeniu kodu. Do realizacji e-recepty potrzebny będzie telefon komórkowy:
- wg pierwszej wersji pacjent otrzymuje SMS z 4-cyfrowym hasłem do recepty, które podaje w aptece, aby farmaceuta mógł wprowadzić je do systemu i uzyskać dostęp do e-recepty;
- wg drugiej wersji pacjent otrzymuje e-receptę na e-mail oraz internetową kartę i wyświetla ją na ekranie smartfona, aby farmaceuta mógł zeskanować z wyświetlacza kod kreskowy recepty.
Wprowadzenie elektronicznych recept ma przede wszystkim zlikwidować problem nieczytelności druczków wypisywanych ręcznie i związanych z nimi pomyłek, które w konsekwencji mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Poza tym ma to wzmocnić kontrolę nad lekami refundowanymi i zapobiec nadużyciom oraz usprawnić samo wystawianie recept. W oprogramowaniu medycznym dla przychodni i gabinetów lekarskich, np. http://www.mediporta.pl/, moduł elektronicznych recept zawiera takie funkcje, jak wbudowana baza leków, wznawianie recept na podstawie dotychczasowego przebiegu leczenia czy informacje dotyczące refundacji. Dodatkowe moduły związane z obsługą pacjentów umożliwiają skrócenie czasu oczekiwania na wizytę oraz bardziej efektywną pracę przychodni.