Forma opodatkowania firmy – jaką wybrać?

Każdy kto zdecyduje się na otworzenie swojej działalności gospodarczej będzie musiał podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór jaką formą opodatkowania powinniśmy się zobowiązać.
Karta podatkowa
Jest to najprostsza forma zobowiązania podatkowego, lecz nie każdy kwalifikuje się do korzystania z niej. Podatnik każdego miesiąca uiszcza opłatę określoną przez Urząd Skarbowy.
Ryczałt ewidencjonalny
Jest to forma nieopłacalna przy wyższych kosztach prowadzenia działalności. Ryczałt jest uproszczoną formą księgowania, lecz nie każdy podatnik kwalifikuje się do korzystania z tej formy.
Księga Przychodów i Rozchodów
Często też określana jako „zasady ogólne” i jest najpopularniejszą formą rozliczeniową, z której korzystają mali przedsiębiorcy. Podatek naliczany jest od dochodu jaki przynosi działalność, czyli różnicy miedzy kosztami prowadzenia firmy a wpływami ze sprzedaży lub świadczenia usług.
Podatek liniowy
Jest to wariacja „zasad ogólnych”. Też wymaga prowadzenia KPIR, ale podatek naliczany od dochodów ustalony jest na poziomie 19%lecz nie zawsze jest opłacalna oraz nie każdy podatnik kwalifikuje się do korzystania z tej formy. Podatnik nie ma możliwości rozliczenia się z małżonkiem oraz omijają go ulgi wynikające z rozliczenia rocznego.
Pełna księgowość
Ten podatek dochodowy (od osób prawnych oraz osób fizycznych) a jego poziom ustalany jest na podstawie prowadzonych ewidencji. Ustalenie dochodu jest procesem skomplikowanym i wiąże się z prowadzeniem przez spółkę rachunkowych ksiąg oraz stosowania się do zasad kwalifikowania wydatków spółki.
Więcej porad księgowych na – http://podatki-elma.pl/blog-porady-ksiegowe/