Badanie snu: na czym polega i kiedy warto o nim pomyśleć?

Polisomnografia – to oficjalna i bardziej naukowa nazwa dla badania…snu. Choć niektórym może wydawać się to nieco irracjonalne, badania snu niejednokrotnie odgrywają ważną rolę i umożliwiają wykrycie niektórych chorób. Na czym dokładnie polega polisomnografia, jakie są wskazania do jej przeprowadzenia i w czym może pomóc?
Kiedy należy pomyśleć o badaniu?
Polisomnografia to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które podejrzewają u siebie zaburzenia występujące podczas snu. Chodzi m.in. o bezdech senny (często towarzyszy mu gwałtowne wybudzenie i głębokie, nieco rozpaczliwe nabranie powietrza, połączone ze strachem i zdenerwowaniem). Często na badanie snu decydują się również osoby zmagające się z chrapaniem (na polisomnografię trafiają zazwyczaj na prośbę bliskich), mające problem z wybudzaniem się czy zmagające się z bezsennością. Wymienione dolegliwości to najczęstsze powody i jednocześnie wskazania do wykonania polisomnografii.
Polisomnografia: przebieg badania
Jak łatwo się domyślić, polisomnografia odbywa się w nocy. Pacjent jest podłączony do specjalnej aparatury, która przez cały okres snu monitoruje jego spoczynek. Badanie polisomnograficzne to tak naprawdę badanie, na które składa się EEG, EKG, EOG (elektrookulografia) i EMG (elektromiografia), najczęściej w okolicy ust badanego montowany jest również niewielki mikrofon. Na ciele pacjenta znajduje się również wiele pomniejszych urządzeń, takich jak chociażby pulsoksymetr. Dopiero analiza wszystkich otrzymanych wyników może dać pełny obraz zaburzeń snu u pacjenta oraz ich potencjalnej przyczyny.